Badania okulistyczne zwierząt, podobnie jak każde inne badania, zaczynamy od rozmowy, czyli wywiadu.
Najlepiej przygotować się do niego już w domu i zabrać ze sobą:
- historię leczenia - zarówno okulistycznego jak i ogólnego,
- spisu leków jakie były stosowane do oczu, a także leków przyjmowanych na stałe z uwagi na inne schorzenia,
- najnowsze wyniki badań krwi, USG jamy brzusznej oraz konsultacji kardiologicznych - jeśli są
- kartkę z zapisanymi problemami i pytaniami do lekarza okulisty, ponieważ w stresie możemy o czymś zapomnieć - bardzo polecamy ten sposób :)
W czasie, kiedy weterynarz przeprowadza wywiad z opiekunem, zwierzę oswaja się z gabinetem i z lekarzem.
- Następnie przechodzimy do badania neurookulistycznego, czyli sprawdzamy zdolność widzenia oraz reagowania na różne bodźce, takie jak dotyk okolicy trzewioczaszki, reakcje źrenic na światło.
- W razie potrzeby przeprowadzamy następnie test Schirmera pokazujący nam ilościowo, czy nie mamy niedoboru łez, a dokładnie – jednej z frakcji filmu łzowego, ponieważ łza składa się z 3 różnych składników.
- Kolejnym krokiem jest badanie ciśnienia śródgałkowego, po uprzednim znieczuleniu powierzchni rogówki za pomocą kropel do oczu. Na tym etapie wykluczamy jaskrę oraz stany zapalne wewnątrz oka. W naszej przychodni używamy w tym celu sprzętu Tonopen Vet.
- W dalszej części badany jest pod znacznym powiększeniem przedni odcinek oka, czyli powieki, spojówki, rogówkę, a także przedniąkomorę oka wraz z tęczówką.
- Kolejnym krokiem jest podanie Tropicamidu, substancji rozszerzającej źrenice, aby móc obejrzeć tylny odcinek oka. Jak wszyscy wiemy – źrenica zwęża się pod wpływem światła, przez co nie widać tego, co znajduje się za tęczówką. Po rozszerzeniu wszystko widać „jak na tacy” ;)
- Teraz najprzyjemniejsza, na pewno dla Pacjentów, część badania – idziecie na spacer na 15-20 minut, czekając na efekt kropli.
- Po powrocie oglądamy soczewkę - wykluczamy zaćmę, oraz dno oka - tutaj możemy wyczytać dużo informacji na temat stanu ogólnego organizmu. Na siatkówce możemy zobaczyć za pomocą, oftalmoskopu naczynia krwionośne, które nie są pokryte żadną nieprzezierną strukturą – jest to jedyne takie miejsce w ciele.
- Czasem musimy wykonać także inne badania – najczęściej należy do nich test fluoresceinowy lub USG gałki ocznej. Ale o tym innym razem ;)
Bardzo często wychodzicie od dr Izy - naszej okulistki - z zaleceniami wykonania dodatkowych badań – np. badań krwi, echa serca, pomiaru ciśnienia ogólnego krwi, USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej głowy. Zawsze z niecierpliwością czekamy na ich wyniki :)